title

Cork Schools Orienteering

Home...... . . .Fixtures ......... Results......... . Gallery........ ...Register.............About Orienteering............Classes/ Courses ......... . Constitutioon...........Code of Conduct...........Safety Statement ..........I O F Symbols

 

Donadea

2011-04-06

Irish Schools Championships (Secondary) / (Closed - Irish Schools)

Post Junior Cert Boys (A) 2nd/3rd Yr Boys (A) 2nd/3rd Yr Girls (A) 1st Yr Girls 1st Yr Boys Post Junior Cert Girls (A)
Post Junior Cert Boys (B) Post Junior Cert Girls (B)

Post Junior Cert Boys (A) 5.360km 15 controls

Name Class Club Time
1 James Griffin Post Junior Cert Boys (A) Midleton CBS 40:22 Fix
2 Leslie Coughlan Post Junior Cert Boys (A) Midleton CBS 40:37 Fix
3 Brian Hill Post Junior Cert Boys (A) Patrician Sec Newbridge 42:33
4 Stephen Scallan Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 49:47 Fix
5 Eoin McHugh Post Junior Cert Boys (A) Nagle Rice 51:04 Fix
6 Shane Hoare Post Junior Cert Boys (A) Colaiste Bhride Carnew 52:27
7 Eoin Casey Post Junior Cert Boys (A) Midleton CBS 54:30 Fix
8 Sam Butler Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 54:49 Fix
9 Matthew Doncel Post Junior Cert Boys (A) Presentation, Miltown 57:13
10 Jamie Petch Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 58:40 Fix
11 David O'Hanlon Post Junior Cert Boys (A) Nagle Rice 60:49 Fix
12 Sam Lunn Post Junior Cert Boys (A) High School Rathgar 61:15 Fix
13 Ben Slevin Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 62:56 Fix
14 Charlie Kelly Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 67:13 Fix
15 Sliabh Wells Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 68:46 Fix
16 Stephen Edwards Post Junior Cert Boys (A) St Kilians Bray 71:44 Fix
17 Fergal O'Shea Post Junior Cert Boys (A) Presentation, Miltown 73:00
18 Diarmuid Wingfield Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 73:15 Fix
19 Micheal O'Shea Post Junior Cert Boys (A) Presentation, Miltown 74:15
20 David Murphy Post Junior Cert Boys (A) Midleton CBS 75:48 Fix
21 Colm Finlay Post Junior Cert Boys (A) High School Rathgar 77:15 Fix
22 Conor Spain Post Junior Cert Boys (A) High School Rathgar 78:28 Fix
23 Maciek Piotrowski Post Junior Cert Boys (A) St Kilians Bray 79:25 Fix
24 Eanna Greally Post Junior Cert Boys (A) Presentation, Miltown 80:28
25 Richard Relihan Post Junior Cert Boys (A) Nagle Rice 80:42 Fix
26 John Love Post Junior Cert Boys (A) High School Rathgar 82:11 Fix
27 NAME Post Junior Cert Boys (A) High School Rathgar 85:37 Fix
28 Alex Hackett Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 88:13 Fix
29 Adrian O'Donovan Post Junior Cert Boys (A) Nagle Rice 88:35 Fix
30 Jack O'Keeffe Post Junior Cert Boys (A) Nagle Rice 100:56 Fix
31 John Mullins Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 102:29 Fix
32 Joshua Thiele Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 110:04 Fix
33 Dahnan Spurling Post Junior Cert Boys (A) Newtown, Waterford 113:00 Fix
34 Robert Osbourne Post Junior Cert Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght 135:55
Eoin Glynn Post Junior Cert Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Tom Hui Post Junior Cert Boys (A) St Kilians Bray DNF Fix
Robert Farrell Post Junior Cert Boys (A) St Kilians Bray DNF Fix
Cian Cremin Post Junior Cert Boys (A) Nagle Rice DNF Fix
Paul Lane Post Junior Cert Boys (A) Midleton CBS DNF Fix
Christian Chisholm Post Junior Cert Boys (A) High School Rathgar DNF Fix
Brian Kennelly Post Junior Cert Boys (A) High School Rathgar DNF Fix

2nd/3rd Yr Boys (A) 4.20km 11 controls

Name Class Club Time
1 Darragh Lane 2nd/3rd Yr Boys (A) Midleton CBS 34:28 Fix
2 John Egan 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park 36:31 Fix
3 Chris Pollard 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park 37:26 Fix
4 Donal Kearns 2nd/3rd Yr Boys (A) Dunshaughlin CC 41:44 Fix
5 Dylan Kennedy 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park 43:09 Fix
6 Padraig O'Donovan 2nd/3rd Yr Boys (A) Midleton CBS 44:08 Fix
7 Sean Kearns 2nd/3rd Yr Boys (A) Dunshaughlin CC 44:53 Fix
8 Yahya Buisir 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park 47:37 Fix
9 Billy Hedigan 2nd/3rd Yr Boys (A) Nagle Rice 48:24 Fix
10 Igor Noonan 2nd/3rd Yr Boys (A) Nagle Rice 50:47 Fix
11 Alex Fowler 2nd/3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 52:39 Fix
12 Lorcan O'Shea 2nd/3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 55:37 Fix
13 Tadgh O'Brien 2nd/3rd Yr Boys (A) Midleton CBS 56:02 Fix
14 Sean O'Malley & David Kelly 2nd/3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 56:36 Fix
15 Eoghan Scally 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park 57:31 Fix
16 Andrew McCabe 2nd/3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 57:59 Fix
17 Aaron Nolan 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park 61:40 Fix
18 Barog g Kennedy 2nd/3rd Yr Boys (A) Newtown, Waterford 62:16 Fix
19 Gary McCabe 2nd/3rd Yr Boys (A) Castleknock CC 62:36 Fix
20 Sean O'Callaghan 2nd/3rd Yr Boys (A) Nagle Rice 62:59 Fix
21 Ryan Kelty 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park 69:31 Fix
22 Albert Vettikka and Dickson Davis 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght 74:37
23 Bryan Sweeney 2nd/3rd Yr Boys (A) Nagle Rice 78:47 Fix
24 Fiachra Brogan 2nd/3rd Yr Boys (A) Newtown, Waterford 79:58 Fix
25 Shaun Ussher and Aaron Walsh 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght 80:59
26 Mark Escoto 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght 82:31
27 Christopher O'Donovan 2nd/3rd Yr Boys (A) Nagle Rice 83:37 Fix
28 James Kiersey 2nd/3rd Yr Boys (A) Newtown, Waterford 98:44 Fix
29 Jordan Flanagan 2nd/3rd Yr Boys (A) St Kilians Bray 102:19 Fix
30 Eoin Carey 2nd/3rd Yr Boys (A) St Kilians Bray 115:09 Fix
Stephen Mc Phillips and Olumide Lawal 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Dalius Viskintas and Abdi Haji 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Omar Maldini and Febin Alexander 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Conor Williams and Jack Maxwell 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Andrew Oglesby and Daniel Henderson 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Sean O'Reilly Russell and Daniel Maguire 2nd/3rd Yr Boys (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Adam Babel 2nd/3rd Yr Boys (A) Rockbrook Park DNF Fix
Stuart Slevin 2nd/3rd Yr Boys (A) Newtown, Waterford DNF Fix
Rob Mc Hugh 2nd/3rd Yr Boys (A) Nagle Rice DNF Fix

2nd/3rd Yr Girls (A) 3.170km 10 controls

Name Class Club Time
1 Sinead O'Reilly 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 23:46 Fix
2 Aoife Nic an Mhanaigh 2nd/3rd Yr Girls (A) Colaiste Iosagain 27:25 Fix
3 Colleen Halloran 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 31:37 Fix
4 Laoise McGrath 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 37:25
5 Faye Mansfield 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 37:42 Fix
6 Mia Falkanthal 2nd/3rd Yr Girls (A) Newtown, Waterford 39:53 Fix
7 Eileen Cronin 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 40:15 Fix
8 Shannon Maguire 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 41:13 Fix
9 Chloe Downes 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 41:44 Fix
10 Jessica Richter 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 42:20 Fix
11 Sinead Doody 2nd/3rd Yr Girls (A) Newtown, Waterford 42:59 Fix
12 Laura Bermingham 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 43:29
13 Amiee Wallace 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 43:34 Fix
14 Jessica Agnoli 2nd/3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 43:54 Fix
15 Aoife Stockdale 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 46:25
16 Triona Harvey 2nd/3rd Yr Girls (A) Newtown, Waterford 46:46 Fix
17 Hazel Hennessey 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 48:37 Fix
18 Saidhb Hanafin & Sarah Kavanagh 2nd/3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 49:28 Fix
19 Hayleigh Dixon & Yasmine Tjadine 2nd/3rd Yr Girls (A) Castleknock CC 49:47 Fix
20 Kate Cafferky 2nd/3rd Yr Girls (A) Newtown, Waterford 52:01 Fix
21 Eadaoin Whelan 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 55:33 Fix
22 Rebecca English 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 58:25
23 Lauren Bolster 2nd/3rd Yr Girls (A) St Marys Sec Mallow 59:16 Fix
24 Katie Gurnee 2nd/3rd Yr Girls (A) Newtown, Waterford 59:23 Fix
25 Lauren Browne 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 64:18
26 Sarah Finnegan 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 74:14
27 Sarah Flynn 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 74:27
28 Aoife Bermingham 2nd/3rd Yr Girls (A) Nagle Rice 79:12 Fix
29 Orla O'Sullivan 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 79:21
30 Ellen Brennan 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 87:39
31 Orla Casey 2nd/3rd Yr Girls (A) Nagle Rice 95:18 Fix
32 Brid Nagle 2nd/3rd Yr Girls (A) Nagle Rice 96:05 Fix
33 Aoife Casey 2nd/3rd Yr Girls (A) Nagle Rice 102:01 Fix
34 Annabel O'Grady Kennedy 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford 103:25
35 Danielle Ronan Walsh and Sharon Flanagan 2nd/3rd Yr Girls (A) St.Mark's C.S. Tallaght 108:04
36 Emily Kelly 2nd/3rd Yr Girls (A) St Kilians Bray 113:23 Fix
Shannon Coyne and Shauna Prendargast 2nd/3rd Yr Girls (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Lauren O'Meara and Kerri Harte 2nd/3rd Yr Girls (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Chloe Hoban 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford DNF
Emily Harrington 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford DNF
Leila Airisniemi 2nd/3rd Yr Girls (A) St Angela's, Waterford DNF

1st Yr Girls 2.300km 8 controls

Name Class Club Time
1 Caoimhe O'Boyle 1st Yr Girls Newbridge College 21:14 Fix
2 Elizabeth Halloran 1st Yr Girls St Marys Sec Mallow 25:32 Fix
3 Carrie Mullane 1st Yr Girls Newtown, Waterford 25:58 Fix
4 Katie Aherne 1st Yr Girls Newtown, Waterford 29:27 Fix
5 Sally Browne 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 29:49
6 Caoimhe Coleman 1st Yr Girls Nagle Rice 31:54 Fix
7 Jennifer Hayes 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 34:57
8 Charlotte Counihan 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 36:42
9 Nicole O'Gorman 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 38:10
10 Niamh O'Gorman 1st Yr Girls Nagle Rice 38:29 Fix
11 Sinead O'Keeffe 1st Yr Girls Nagle Rice 40:17 Fix
12 Claire O'Regan 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 41:12
13 Bronagh Kelly 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 42:09
14 Julie Power 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 44:03
15 Lauren Keane 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 44:32
16 Caoillinn Brady 1st Yr Girls Newtown, Waterford 44:58 Fix
17 Anna Kelly 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 45:58
18 Jodie Cusack 1st Yr Girls Nagle Rice 46:41 Fix
19 Ayah Mustafa 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 47:28
20 Niamh Murray & Sarah Murray 1st Yr Girls Castleknock CC 57:27 Fix
21 Olivia Galvin 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 59:13
22 Emma Crotty 1st Yr Girls Newtown, Waterford 59:18 Fix
23 Deirdre O'Gorman 1st Yr Girls Nagle Rice 59:51 Fix
24 Niamh Conway 1st Yr Girls St Angela's, Waterford 66:03

1st Yr Boys 3.230km 11 controls

Name Class Club Time
1 Daire Crotty 1st Yr Boys Midleton CBS 24:33 Fix
2 Jack Delaney 1st Yr Boys Midleton CBS 24:41 Fix
3 Robert Byrne 1st Yr Boys Nagle Rice 26:24 Fix
4 Jonathan Pim 1st Yr Boys Newtown, Waterford 28:39 Fix
5 Colin O'Reilly 1st Yr Boys Midleton CBS 30:47 Fix
6 Jamie Canovas 1st Yr Boys Rockbrook Park 30:57 Fix
7 John Cronin 1st Yr Boys Nagle Rice 31:37 Fix
8 Aaron Vogelaar 1st Yr Boys Newtown, Waterford 31:39 Fix
9 Shane Healy 1st Yr Boys Rockbrook Park 33:42 Fix
10 Sam Bateman & Luke Kearney 1st Yr Boys Castleknock CC 33:46 Fix
11 Gerard Whelan 1st Yr Boys Rockbrook Park 34:32 Fix
12 David Glassett 1st Yr Boys Nagle Rice 36:46 Fix
13 Greg Roszczak 1st Yr Boys St Kilians Bray 37:37 Fix
14 Eric McCann 1st Yr Boys Rockbrook Park 38:33 Fix
14 Michael Daly 1st Yr Boys Newtown, Waterford 38:33 Fix
16 Gavin Ryan 1st Yr Boys Nagle Rice 41:14 Fix
17 Mark Kelleher 1st Yr Boys Midleton CBS 43:31 Fix
18 Conor Eddery 1st Yr Boys Nagle Rice 44:48 Fix
19 Oisin Hammond 1st Yr Boys Midleton CBS 45:53 Fix
20 Nathan McGrath 1st Yr Boys St Kilians Bray 49:51 Fix
21 Sean Hannon 1st Yr Boys Nagle Rice 50:12 Fix
22 Sean Og Cafferky 1st Yr Boys Newtown, Waterford 54:15 Fix
23 Matthew Brennan 1st Yr Boys St Kilians Bray 56:46 Fix
24 Mark Hoare 1st Yr Boys Colaiste Bhride Carnew 58:43
25 John Jephson 1st Yr Boys Newtown, Waterford 61:02 Fix
26 Robert Harvey 1st Yr Boys Newtown, Waterford 64:58 Fix
27 Cian Hogan 1st Yr Boys Newtown, Waterford 66:19 Fix
28 Darryl Hemmingway 1st Yr Boys Newtown, Waterford 68:02 Fix
29 Graham Farrell 1st Yr Boys St Kilians Bray 72:18 Fix
30 Aaron Kelly 1st Yr Boys St Kilians Bray 79:38 Fix
31 Mikolai Piotrowski 1st Yr Boys St Kilians Bray 82:35 Fix
James Kehoe 1st Yr Boys St Kilians Bray DNF Fix
Alvaro Gonzalez 1st Yr Boys Rockbrook Park DNF Fix
Jack McLean 1st Yr Boys Midleton CBS DNF Fix

Post Junior Cert Girls (A) 3.780km 10 controls

Name Class Club Time
1 Deirdre Ryan Post Junior Cert Girls (A) Gaelcholaiste Chill Dara 35:11
2 Nichola Fennell Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 42:33 Fix
3 Olivia Chambers Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 43:20 Fix
4 Andrea Harvey Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 46:03 Fix
5 Cliona Galway Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 49:00 Fix
6 Siomha Callanan Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 50:04 Fix
7 Taylor Hunter Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 53:59 Fix
8 Laoise Doyle Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 56:23
9 Beth Rochford Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 57:29 Fix
10 Anna Hickey Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 57:31 Fix
11 Becky Barr Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 58:21 Fix
12 Aoife Butler Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 58:34
13 Mary-Ellen Twomey Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 59:57 Fix
14 Robyn Hamilton Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 63:19 Fix
15 Laura Breen Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 63:23
16 Leonie Noonan Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 66:11 Fix
17 Kate O'Donovan Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 69:07 Fix
18 Ella O'Nuallain Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 69:33
19 Ruth Harrison Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 70:33 Fix
20 Miriam Verdon Post Junior Cert Girls (A) St Kilians Bray 75:15 Fix
21 Orna Murray Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 76:00
22 Georgia Doorley Post Junior Cert Girls (A) Newtown, Waterford 76:02 Fix
23 Jana Cox Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 78:46
24 Katie Stack Post Junior Cert Girls (A) Nagle Rice 82:36 Fix
25 Aisling Cooling Nolan Post Junior Cert Girls (A) St Kilians Bray 86:22 Fix
26 Lydia Hearne Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 88:31
27 Fiona Tyndall Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford 92:17
28 AnnMarie Edwards Post Junior Cert Girls (A) St Kilians Bray 93:00 Fix
Shannen Dunne and Kirsty Kelly Post Junior Cert Girls (A) St.Mark's C.S. Tallaght DNF
Orla Butler Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford DNF
Ruth Breen Post Junior Cert Girls (A) St Angela's, Waterford DNF

Post Junior Cert Boys (B) 4.20km 11 controls

Name Class Club Time
1 Sean Dwyer Post Junior Cert Boys (B) Youthreach 69:42 Fix
2 David Kerrrigan Post Junior Cert Boys (B) Youthreach 76:06 Fix
3 Kyle McMahon & Mark Cobb Post Junior Cert Boys (B) Youthreach 100:38 Fix
Gavin Smith & Patrick Tuite Post Junior Cert Boys (B) Youthreach DNF Fix
Lee Twomey Post Junior Cert Boys (B) Youthreach DNF Fix
James O'Brien Post Junior Cert Boys (B) St Kilians Bray DNF Fix

Post Junior Cert Girls (B) 3.170km 10 controls

Name Class Club Time
1 Noor Kashif Post Junior Cert Girls (B) St Kilians Bray 51:47 Fix
2 Orlaith Kelly Post Junior Cert Girls (B) St Kilians Bray 54:52 Fix
3 Jeslyvette Lopez Post Junior Cert Girls (B) St Kilians Bray 55:25 Fix
4 Wanetta Dempsey & Jane O Dowd Post Junior Cert Girls (B) Youthreach 71:14 Fix
5 Rebecca Flynn & Jessica Moody Post Junior Cert Girls (B) Youthreach 76:29 Fix

 

 

Irish Schools Championships (Primary) / (Closed - Irish Schools)

5th Class Boys 5th Class Girls 6th Class Girls 6th Class Boys

5th Class Boys 2.90km 11 controls

Name Class Club Time
1 Evan O'Brien 5th Class Boys Skryne 12:52 Fix
2 Alexander Chambers 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 14:06
3 Colm Nolan 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 16:05
4 Ciaran Kearns 5th Class Boys Cannistown N. S. 16:10 Fix
5 Sean Byrne 5th Class Boys Skryne 16:26 Fix
6 Cormac Coleman 5th Class Boys SNB Clonakilty 16:46 Fix
7 Paul O Driscoll 5th Class Boys SNB Clonakilty 17:47 Fix
8 Lloyd Carolan 5th Class Boys Skryne 17:49 Fix
9 Cillian Lavelle & Tadhg Murtagh 5th Class Boys Gaelscoil Chill Dara 17:57 Fix
10 Jamie Topping & Sam O’Connor 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 19:20
11 Jake Ellis 5th Class Boys SNB Clonakilty 19:29 Fix
12 Liam Gill 5th Class Boys Skryne 20:06 Fix
13 Dean Lindsay 5th Class Boys Skryne 20:08 Fix
14 David Hawes 5th Class Boys Skryne 20:11 Fix
15 Sean Madden 5th Class Boys SNB Clonakilty 21:22 Fix
16 Padraig Finnerty 5th Class Boys Skryne 22:16 Fix
17 Edward Lane 5th Class Boys SNB Clonakilty 25:12 Fix
18 Jacob Pim 5th Class Boys Dunhill NS Waterford 27:02 Fix
19 Sam Irwin 5th Class Boys Skryne 28:06 Fix
20 Killian White & Matthew Wallace 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 28:28
21 David Cronin 5th Class Boys SNB Clonakilty 28:32 Fix
22 Shane Dowling 5th Class Boys Skryne 31:15 Fix
23 Colm Doherty 5th Class Boys Skryne 33:15 Fix
24 Daniel Kelly 5th Class Boys Skryne 33:22 Fix
25 Stephen Landy & Spencer Peace 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 33:50
26 Andrew Maher 5th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 42:42
27 Eoghan Quinn 5th Class Boys Skryne 46:57 Fix
28 Breanainn Hennessy 5th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 58:36
29 Jamie Shaw 5th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 65:56
Jack Scally 5th Class Boys SNB Clonakilty DNF Fix
Ryan Gorman 5th Class Boys SNB Clonakilty DNF Fix
Maurice Shanley 5th Class Boys SNB Clonakilty DNF Fix
JD O Hea 5th Class Boys SNB Clonakilty DNF Fix
Donal Cassidy 5th Class Boys Skryne DNF Fix
Joshua Burton 5th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork DNF
George Murphy 5th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork DNF
Paul Barry 5th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork DNF

5th Class Girls 1.940km 10 controls

Name Class Club Time
1 Geri Cairns 5th Class Girls Convent PS Mallow 12:04 Fix
2 Niamh McGovern 5th Class Girls Skryne 13:07 Fix
3 Eadaoin McCavana 5th Class Girls Hollypark GNS, Foxrock 13:17
4 Tara Finn 5th Class Girls Convent PS Mallow 15:15 Fix
5 Robyn Lewis & Saoirse Kennedy 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 15:22
6 Megan Ryan 5th Class Girls Skryne 18:06 Fix
7 Grace Power 5th Class Girls Skryne 19:42 Fix
8 Clodagh Moran 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 21:24
9 Lois Cruickshank & Ellie Burke 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 21:32
10 Ellen Ridgeway & Claudia Johnston 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 22:28
11 Alice Burleigh 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 24:16
12 Siobhan Chinenyanga & Anna Bismilla 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 24:32
13 Tara Leonard 5th Class Girls Skryne 27:01 Fix
14 Evie Cunniam-Murphy 5th Class Girls Skryne 30:56 Fix
15 Genevieve Benson-O’Callaghan 5th Class Girls Rathfarnham Parish NS 45:24
16 Sophie Ryan-Forrest 5th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 47:23
17 Hazel Carolan 5th Class Girls Skryne 49:08 Fix

6th Class Girls 2.20km 9 controls

Name Class Club Time
1 Norah O'Brien 6th Class Girls SCM Carrigtwohill 12:07 Fix
2 Ciara Fitzgerald 6th Class Girls SCM Carrigtwohill 12:23 Fix
3 Aisling Finn 6th Class Girls Convent PS Mallow 12:34 Fix
4 Laura Willis 6th Class Girls Convent PS Mallow 12:35 Fix
5 Ella Fouhy 6th Class Girls Convent PS Mallow 12:52 Fix
6 Patricia Hayes 6th Class Girls Convent PS Mallow 13:06 Fix
7 Rebecca Cronin 6th Class Girls Convent PS Mallow 14:22 Fix
8 Aislinn Butler 6th Class Girls Convent PS Mallow 14:35 Fix
9 Rachel Murphy 6th Class Girls Convent PS Mallow 15:52 Fix
10 Shauna O Flaherty 6th Class Girls Convent PS Mallow 18:39 Fix
11 Amy Bowker & Amy Connolly 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 18:51
12 Eimear Fitzpatrick 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 19:32
13 Natasha Byrne 6th Class Girls Tinahely NS 20:47 Fix
14 Olivia Roche 6th Class Girls SCM Carrigtwohill 22:13 Fix
15 Tarryn Sheils 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 22:38
16 Catherine O'Brien 6th Class Girls Skryne 22:48 Fix
17 Emma Powderly 6th Class Girls Skryne 27:47 Fix
18 Annie Brennan & Sally Nolan 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 32:18
19 Kate McConnell 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 34:13
20 Melanie O’Donovan & Emily Cunningham 6th Class Girls Rathfarnham Parish N.S 34:28
21 Holly Cullen 6th Class Girls Skryne 37:20 Fix
22 Michelle Clarke 6th Class Girls Skryne 39:17 Fix
23 Mairead Canavan 6th Class Girls Skryne 42:22 Fix
24 Anna Swan 6th Class Girls Skryne 42:24 Fix
Tara Murphy 6th Class Girls Convent PS Mallow DNF Fix

 

6th Class Boys 2.240km 11 controls

Name Class Club Time
1 Sean Dennehy 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 13:15
2 Liam O' Connell 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 13:20
3 Eoin Smyth 6th Class Boys Skryne 13:39 Fix
4 Ruairi Long 6th Class Boys St Marys BNS Rathfarnham 13:56
5 Michael Murphy 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 14:20
6 Robert Pim 6th Class Boys Dunhill NS Waterford 14:40 Fix
7 Conor Quinn 6th Class Boys Dunhill NS Waterford 14:53 Fix
8 Robbie Matthews 6th Class Boys SNB Clonakilty 15:01 Fix
9 Brian Hill 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 15:08
10 Nathan Holding 6th Class Boys SNB Clonakilty 15:17 Fix
11 Jack Lynch 6th Class Boys SNB Clonakilty 15:34 Fix
12 Robbie Clarke 6th Class Boys Skryne 15:41 Fix
13 Peter Cummins 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 15:46
14 Jason Reddy 6th Class Boys Skryne 16:15 Fix
15 Matthew Murnane 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 16:20
16 Tom O Donovan 6th Class Boys SNB Clonakilty 16:56 Fix
17 Peter O Donoghue 6th Class Boys SNB Clonakilty 17:10 Fix
18 Declan O Sullivan 6th Class Boys SNB Clonakilty 18:23 Fix
19 Jason O Donovan 6th Class Boys SNB Clonakilty 18:31 Fix
20 David Spearman 6th Class Boys SNB Clonakilty 18:38 Fix
21 Colin Deane 6th Class Boys SNB Clonakilty 18:45 Fix
22 Niall Madden 6th Class Boys SNB Clonakilty 19:20 Fix
23 Sean Ryan 6th Class Boys Gaelscoil Chill Dara 19:23 Fix
24 Cathal O Regan 6th Class Boys SNB Clonakilty 20:22 Fix
25 Sean O' Brien 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 20:28
26 Matt Sisson & Andrew Brennan 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 24:58
27 Kevin McKeown 6th Class Boys Skryne 25:21 Fix
28 Ian O' Sullivan 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 26:37
29 Cian Twomey 6th Class Boys Skryne 27:09 Fix
30 Jamie McCarthy 6th Class Boys Dunhill NS Waterford 27:19 Fix
31 Joe Coughlan 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 27:25
32 Craig Whelan & Eoin Flynn 6th Class Boys Rathfarnham Parish N.S 28:06
33 Frank O' Flynn 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork 28:56
34 Alan Clarke 6th Class Boys Skryne 29:21 Fix
35 James Keane 6th Class Boys Skryne 29:58 Fix
36 James Finnerty 6th Class Boys Skryne 30:15 Fix
37 Fiachra Finegan 6th Class Boys Skryne 30:43 Fix
38 Daniel Fitzpatrick 6th Class Boys Skryne 31:35 Fix
39 Cormac O'Dowd 6th Class Boys Skryne 34:11 Fix
40 Enda Kennedy 6th Class Boys Skryne 38:17 Fix
41 Frank Carty 6th Class Boys Skryne 40:01 Fix
Joe Hughes 6th Class Boys SNB Clonakilty DNF Fix
Ryan O Gorman 6th Class Boys SNB Clonakilty DNF Fix
Rueben Henry 6th Class Boys SNB Clonakilty DNF Fix
Jack Shiel 6th Class Boys Scoil Chriost Ri Cork DNF